Navigace

Pronájem lodí Turecko

Turecko je zemí Orientu, které leží mezi dvěma kontinenty a láká turisty na zajímavou kulturu mísící v sobě křesťanství a islám. Dále pak ideálními podmínkami pro turisty, a sice levným ubytováním, slunečními plážemi, azurovým mořem a četnými antickými památkami. Země obklopená z jedné strany horami gruzínských hranic tyčícími se nad čajovými plantážemi, na straně druhé omývána mořem a běloskvoucími plážemi.

Vyhledat nabídky
Pronájem lodí Turecko

Oficiálním jazykem je zde logicky turečtina, ovšem překvapit by vás mohla na jihovýchodě kurdština a arabština. Nicméně jako ve zbytku světa i tady se hlavně pak ve větších městech domluvíte anglicky nebo pomocí těla. Lidé jsou zde laskaví a pohostinní, slaví ramadán, jelikož je Turecko muslimskou zemí. Hlavním městem je sice Ankara, nicméně mnohem navštěvovanější je Istanbul, přezdívaný vstupní brána Turecka.

Pokud budete chtít zkusit nějakou tu tamní specialitu, asi vás nepřekvapí, že kebab je numero uno.  Dále pak pide, neboli turecká verze pizzy. Chlebové placky, rýže a mleté maso. Nejznámějším dezertem pak baklava, což jsou plátky listového těsta plněné ořechy, zalité sirupem a medem.

Kdy navštívit Turecko?

Vždy záleží, co od dovolené očekáváte, nicméně v zimních měsících je zde poměrně chladno, kolem 18 stupňů. Únorem přichází deštivé období, a začátkem dubna pak začíná výrazné oteplení. Během května pak začíná ta pravá turistická sezóna během níž proudí do Turecka davy turistů a teplota stoupá ke 30 stupňům Celsia. Na konci září se pak otevírá Turecko hlavně turistům, kteří jedou poznávat a cestovat, jelikož teplota opět pomalu klesá.

Měna, placení, ceny

V Turecku se platí tureckou lirou. Ta se dále dělí na 100  kurušů. Směnárny, stejně jako v jiných zemích, přijímají především eura a dolary. Určitě využijte ty v letoviscích a větších městech, na letištích a v bankách výhodné nebývají. Vždycky ale pamatujte, ať už chcete cestovat kamkoli, rozhodně musíte mít u sebe hotovost, tak jako u nás můžete platit kartou, nicméně určitě budou místa, kde to možné nebude. Nemusíte se bát, že by vás tato dovolená zruinovala, ceny jsou zde stejné jako u nás nebo levnější. Pokud chcete něco málo ušetřit, můžete se stravovat u pouličních stánkařů a na tržištích. Navíc můžete smlouvat!

Doprava – jakou zvolit?

Do Turecka se samozřejmě nejčastěji létá, jednou z leteckých společností je Turkish Airlaines. V Turecku můžete pobývat 90 dní bez víz, pokud budete chtít zůstat delší dobu, můžete zažádat o prodloužení bezvízového pobytu u guvernéra úřadu.  Cestovat můžete s cestovními doklady platnými ještě 150 dnů od data vstupu na území Turecka, ale občanku klidně nechte doma, tady musíte vždy předkládat cestovní pas! Po Turecku se nejlépe vyplatí cestovat pomocí minibusů a mezi městy autobusovou dopravou. Pokud Vás je více, určitě vypůjčte auto, bude to výhodnější a podíváte se, kam budete sami chtít. Pokud chcete cestovat na delší vzdálenosti, jsou opravdu nejvýhodnější a neuvěřitelně levnou variantou vnitrostátní lety.

Turistika

Jak už  bylo výše uvedeno, Turecko je ideálním místem pro vaši dovolenou hned z několik důvodů, co ale zatím nebylo dostatečně vyzdviženo, jsou možnosti trávení vaší dovolené. Pokud bude chtít cestovat a dáváte přednost turistice, je zde hned několik stezek, které by určitě stály za prozkoumání. Lýkijská stezka, Stezka svatého Pavla, pohoří Kačnar, Taurus nebo můžete zdolat nejvyšší horu Turecka Ararat.

Horolezectví

Pokud Vás nebaví pouze turistika, můžete zdolat hory i jinak, horolezectví sice není moc rozšířené, přesto zde najdete krásné trasy v oblasti zvané Geyikbayiri. Pokud nechcete žádnou podobnou aktivitu, je asi nejlepší volbou moře a potápění, a využít tak to, čeho si u nás neužijete.

Moře

Potápění a šnorchlování vám nabídnou v Turecku na každém rohu a podívat se na trochu jinou přírodu určitě neuškodí, množství barev a mořské fauny vás ohromí. Pokud budete trávit svou dovolenou v resortu, je to určitě zajímavý způsob jak se dostat za brány hotelu. Navíc je to místo, které u nás nenaleznete, a kdo by si neužil romantické procházky po pláži s drahou polovičkou? Malebná krajina, malé ostrůvky, tyrkysové moře, zlatavý písek, to je ten důvod, proč na podobný typ dovolených jezdíme. Pokud budete mít možnost navíc přejíždět mezi jednotlivými plážemi a podívat se na širé moře, zjistíte, že jiný pohled vás už více neohromí. Navíc neexistuje větší romantika, než západ slunce nad obzorem moře s vaším partnerem. Kam se ale podívat? Nejkrásnější pláže můžete projít na pobřeží Egejského, Černého a Středozemního moře. Mezi hlavní přímořské resorty patří určitě Alanya s dlouhou Kleopatřinou pláží, ta je asi úplně nejznámější pláží Turecka, obklopená malebnými obchůdky, restauracemi a bary. Je zde jemný písek a je považovaná za top Turecké riviéry. V Antalyi na vás bude čekat nejdelší pláž Patara, která je zároveň národním parkem. Nebo pláž Konyaalt tvořená šedavým pískem s útesy po obou stranách. Další oblíbenou pláží je Ölüdeniz, ta je známá jako modrá laguna, a dělá čest svému přízvisku. Tyrkysově zbarvená zátoka patří mezi nejhezčí pláže planety. Pokud byste hledali pláž podél Egejského moře, pak Icmeler bude to pravé pro vás, jemný písek a velký prostor, tak bychom ji nejlépe definovali. Pláž Iztuku je pak pláží kde naleznete želvičky, které ohromí děti stejně, jako vás naprosto pozvolný přístup do vody.

Na světe je mnoho míst, které stojí za návštěvu. Od chvíle, co je poměrně jednoduché podívat se víceméně kamkoli po světě, cestujeme rádi a čím dal častěji, tak dejte šanci zemi, která vás ohromí.


Naše další projekty