Navigace

Příprava na plavbu

Příprava na plavbu

Příprava na plavbu

Kdy a jak začít s přípravami na pronájem lodě?

Je výhodné je objednat loď na další sezónu ještě před koncem roku. Můžete tak od společnosti SeaWolf získat výraznou slevu a máte podstatně větší výběr volných lodí i v termínech vysoké sezóny. Dále máte mnohem více času na řešení případných nepředpokládaných situací s organizací plavby.

Další variantou je „last minute“. V poslední době však poptávka po lodích výrazně převyšuje nabídku a „last minute“ nabídky jsou spíše výjimnkou. Navíc mohou nastat problémy se sestavením posádky na poslední chvíli a je také nutno počítat s výrazně zúženým výběrem dostupných lodí.

Volba termínu

Pro plachtění je optimální doba na jaře a na podzim. Ještě není příliš teplo, na moři je méně plavidel, více fouká a pronájem lodi je levnější. Pro koupání je ideální období od června do konce září. Pro návštěvy kulturních památek je vhodná kterákoliv jiná doba kromě letních prázdnin. V letních měsících jsou maríny často přeplněny a je obtížné najít klidnou zátoku. Doporučujeme při plánování zohlednit nejen období českých letních prázdnin, ale také dalších zemí, např. Německo / Bavorsko, Polsko, Maďarsko.

Volba lodě podle kritérií

Nároky, odolnost a zkušenosti posádky, dostupnost vhodné jachty ve zvolené lokalitě – maríně a dostupný rozpočet.

Obecně lze říci, že čím více lidí na palubě, tím menší pohodlí, ale také menší náklady na osobu. Například v období kolem poloviny května lze pořídit pronájem lodě pro 6 až 8 členů posádky zhruba za 180€ na osobu. V srpnu se může cena pronájmu vyšplhat na dvojnásobek. Ideální je zvolit počet členů posádky shodný s počtem lůžek v kajutách. Pokud se rozhodnete obsadit i lůžka v hlavní kabině jachty (v salonu) je to již na úkor prostoru, kterého na lodi nebývá vždy dostatek.

Při sestavování posádky vybírejte zejména lidi ne přehnaně náročné a hlavně nekonfliktní. Výborné je, pokud se všichni vzájemně znají, ale tento požadavek nelze často dodržet. V tom případě je vhodné, aby alespoň organizátor plavby měl možnost se se všemi předem seznámit. Plavební zkušenosti posádky by měly odpovídat jednak lodi, předpokládanému stavu moře a počasí, náročnosti trasy a zkušenostem samotného skippera.

Kalkulace nákladů
 • Cena pronájmu lodi
  Splatnost dle smlouvy o charteru, zaslanou týmem Seawolf při objednávce lodi.
 • Povinné příplatky se platí v hotovosti při převzetí lodi:
  Transit log – poplatek za vyplutí lodi a závěrečný úklid, někdy je to celý balíček s WiFi, přívěsným motorem a pod., cena 150 – 250 EUR
  Deposit – vratná kauce pro případy poškození lodi nedbalostí posádky, 1 000 – 3 000 EUR – skládá se hotově nebo blokuje z karty
  Pojištění depositu – nevratná částka za pojištění depositu zhruba 10 – 15% z částky depositu. Při volbě pojištění depositu se deposit již neskládá. Ne všechny společnosti pojištění nabízí, je potřeba ověřit předem.
  Turistická taxa – 1 EUR / osoba / den
 • Nepovinné příplatky za objednané služby se platí při převzetí lodi:
  Přívěsný motor k nafukovacímu člunu – vždy doporučujeme, člun využijete nejen jako přibližovadlo ke břehu, ale může výrazně pomoci ve svízelných situacích. Cena okolo 100 EUR, některé společnosti jej nabízí již v ceně pronájmu lodi.
  Dále můžete objednat množství výbavy či služeb navíc – spinakr, genakr, safety net, rozšíření WiFi, sportovní náčiní jako pddleboard či seakayak, early check-in a další. Nabídka u jednotlivých lodí se liší, přehled možností a cen naleznete v námi zaslaných informacích o lodi.
 • Cena paliva
  V případě plachetnice nejsou náklady na palivo nijak závratné, u motorových člunů a jachet je situace rozhodně jiná.
 • Poplatek za maríny nebo městská mola či boje
 • Cesta k moři autem (dle km) + poplatky za dálnice (Praha – Kornati – Praha cca 10 000 Kč).
 • Stravování v restauracích / nákup zásob
 • Skipper – Nevlastníte-li kapitánskou licenci nebo si netroufnete na plavbu sami, dodáme vám zkušeného profesionálního skippera, který se postará o bezpečný průběh celé plavby a vy se budete účastnit řízení lodi podle vaší chuti a uvážení. V tom případě se do nákladů zahrnuje i stravováni a doprava skippera, na které se posádka skládá rovným dílem. Český skipper stojí cca 12 000 Kč za týden.
Platné licence České republiky pro plavbu na moři

Ano, je zapotřebí platná kapitánská a radiokomunikační licence.

 • Průkaz způsobilosti k vedení rekreační jachty – VMP
  Ne na všechny lodě průkaz VMP stačí. VMP je určen na malé motorové čluny, pro pronájmem plachetnice pro osm lidí už by nestačil.
 • Průkaz způsobilosti k vedení námořní jachty:
  • Oprávnění C – velitel jachty pobřežní plavby
  • Oprávnění B – velitel jachty mořské plavby
  • Oprávnění A – velitel jachty oceánské plavby

Kapitánskou licenci nemám, přesto bych rád jel na charterové lodi. Je zde nějaká možnost?
Ano, je to možné. Můžeme vám poskytnout zkušeného kapitána. Jeho cena je závislá na délce pobytu na lodi ve dnech. Stejně jako kapitán je pak zodpovědný za bezpečí posádky, posádka je povinna zajistit kapitánovi dopravu na místo a zpět a stravu po dobu pobytu. Plán plavby vždy podléhá rozhodnutí kapitána s ohledem na bezpečí posádky a lodě.

Jaká je měna v Chorvatsku?

Měnou v Chorvatsku je chorvatská Kuna. Jedna Kuna je zhruba 3,50 Kč. Běžně je možné platit v Eurech. Kreditní kartu lze velmi často používat v restauracích, obchodech, supermarketech.

Potřebuji licenci na rybaření, kdybych měl v plánu v Chorvatsku rybařit?

Ano, potřebujete sportovní rybářskou licenci. Na vaše přání ji pro vás můžeme zajistit. Cena licence záleží na délce vašeho pobytu v Chorvatsku.

Je bezpečné brát s sebou děti?

Děti nejsou problémem, a to dokonce ani ve velmi nízkém věku. Není stanoven žádný věkový limit. Každopádně, dohled dospělého nad dětmi je nutností. Existuje možnost instalace ochranné sítě kolem celé lodě za poplatek zhruba 150 EUR. Tento požadavek je však nutné sdělit předem. Použití záchranných vest pro děti je doporučeno, zvláště při špatném počasí nebo vysokých vlnách. Dětské vesty lze přiobjednat před nebo i při převzetí lodi, nejsou v běžném vybavení. U malých dětí doporučujeme koupi vlastní vestu, která dítěti opravdu sedí. Doporučujeme si vzít s sebou společenské hry pro zabavení dětí a dávat přednost kratším přeplavbám a výletům s častějšími návštěvami přístavů.

Jsou postele povlečeny a jsou na lodi ručníky?

V Chorvatsku je set ložního prádla (polštář, deka, prostěradla a povlečení) na osobu je běžně poskytován a zahrnut v ceně. V Řecku, Itálii, Portugalsku a dalších destinacích je potřeba toto ověřit, často je povlečení za příplatek. Běžně lze přiobjednat set povlečení navíc, samozřejmě za poplatek.

Je kuchyň vybavena, nebo bych měl mít vlastní kuchyňské nádobí?

Kuchyň je vybavena dvouplotýnkovým, nejčastěji plynovým sporákem, troubou, pultovou lednicí, dřezem, kuchyňskou utěrkou, základním kuchyňským nádobím a příbory. Dále pak konvicí na čaj, v některých případech i mikrovlnou troubou nebo kávovarem. Mycí prostředky a toaletní papír nejsou na lodi vždy poskytovány. Je dobré si uvědomit, že lednice na lodi nemá stejný výkon, na jaký jste zvyklí z domova. Do lednice je vhodné umisťovat jen tolik potavin a nápojů kolik je nutné. Salon lodi je vybaven dostatkem úložných prostor pro potraviny, nicméně doporučujeme nevozit v Čech velké zásoby, středomoří je gastronomickým rájem a byla by škoda nevyužít nabídku místních trhů.

Co bych si měl zabalit?

V první řadě to záleží na ročním období. V létě je nejlepší si zabalit věci jako byste jeli kamkoliv jinam na dovolenou. Pro pobyt na palubě doporučujeme mít neklouzavé boty s pevnou špičkou (tenisky se světlou podrážkou, jachtařské mokasíny nebo se osvědčily i Crocs. Samozřejmostí je pokrývka hlavy, ideálně kšiltovka a sluneční brýle. Pokud se rozhodnete jet na loď mimo letní sezonu, určitě si vemte nepromokavé věci a tomu navíc pracovní nebo jachtařské rukavice, teplou čepici a teplé boty, které vám nebudou na palubě klouzat.

Je na lodi zásuvka na 220V?

Všechny lodě mají 12 V zásuvku (zásuvku do zapalovače). 220 V zásuvky mohou být na lodi použity pouze pokud je loď v přístavu a napojena na elektřinu. Jakmile zakotvíte v přístavu, měli byste loď ihned zapojit do 220 V zdroje, který je na molu.

Co mít při převzetí lodě na paměti?

[gridCol size=“50″ align=“top“ breaks=“700:100″]

 1. Trup
  Zkontrolujte pohledem od mola a z lodi. Všechny hrboly, škrábance, rozbité nebo chybějící části by měly být napsané v předávacím protokolu.
 2. Kalová pumpa (bilge pump)
  Zkontrolujte, jestli funguje.
 3. Vinšny (lanové navijáky)
  Otačí se bez problémů? Kolik je na lodi klik a jsou-li v pořádku.
 4. Přístroje
  Zapněte a zkontrolujte funkci přístrojů na lodi (otáčkoměr, windmetr, hloubkoměr, rychloměr, navigace, …)

[/gridCol]

[gridCol size=“50″ align=“top“ breaks=“700:100″]

 1. Kotevní mechanismus
  Zkontrolujte si funkčnost kotevního vrátku. Zjistěte si, po kolika metrech je kotevní řetěz značen.
 2. Plachty
  Nechte si ukázat plně vytažené plachty. Každou závadu na nich zaneste do předávacího protokolu. Zvlášť zkontrolujte rohy plachet a uchycení k otěžím.
 3. Hadice pro doplnění vody
  Zkontrolujte, zda hadice k doplňování vody do lodě má připojení k vodovodu. Bývá řešeno rychlospojkou, obdobně jako u zahradní hadice. Koncovka pro napojení na vodovod často chybí.
 4. Nafukovací člun
  Byboat, tender, gumenjak, prostě člun. Mnoho názvů pro váš dopravní prostředek od zakotvené lodě na břeh. Zkontrolujte, zda je plně nafouknutý. Pokud bude jedna strana výrazně méně plná, může to znamenat únik vzduchu. Pokud bude člun vybaven přívěsným motorem, zkontrolujte, zda je palivová nádrž plná a nechte si předvést jeho funkčnost.

[/gridCol]

[div class=“pull contain-image“]

[/div]


Naše další projekty